کارایی قطعه فلایویل در خودرو هیوندا

لوازم یدکی هیوندای

بررسی قطعه فلایویل در خودرو هیوندا

قطعه فلایویل در خودرو هیوندا که به نا چرخ طیا نیز شناخته می شود، یکی از اساسی ترین قطعه ها در سیستم انتقال قدرت است. در واقع این قطعه به عنوان اصلی ترین بخش سیستم کلاچ محسوب خواهد شد. در واقع در تمامی خودرو ها جهت شروف به فعالیت و اقدام به فرآیند انتقال قدرت به قطعه نام برده احتیاج است.

نگاهی به لوازم یدکی هیوندای

در برخی از مواقع کارشناسان بسیاری چرخ طیار را به عنوان بخشی از گیربکس یا موتور به شمار می آورند. این نکته به علت محل قرارگیری قطعه فوق در بین موتور، گیربکس و کلاچ خواهد بود.

فلایویل چیست؟

این قطعه نوعی دیسک فلزی و دایره ای شکل است. اطراف این قطعه دندانه هایی تعبیه شده و ظاهر آن را مشابه با چرخ دنده ها خواهد کرد. البته این قطعه به عنوان چرخ دنده ای با سطح مقطع بزرگ و دندانه های ریز شناخته می شود.

کاربرد چرخ دنده های مذکور محدود به کاربرد در ساخت خودرو ها نمی باشد، بلکه در بسیاری از تجهیزات و ابزار های صنعتی از این قطعات استفاده خواهد شد.

کاربرد قطعه مذکور در صنعت

همانطور که در مطالب فوق به آن اشاره شد، قطعه نام برده از جمله قطعاتی است که در زمینه های صنعتی گستردگی بسیاری دارد. در واقع جهت تولید ابزار های صنعتی و ساخت خودرو ها کاربرد اساسی خواهد داشت. درباره کاربرد این قطعه در زمینه های مذکور می توان به ایجاد قابلیت ذخیره سازی انرژی آن ها اشاره کرد.

البته ذخیره سازی انرژی توسط این قطعه ها به صورت چرخشی یا زاویه دار صورت می گیرد. بنابراین تنها قابلیت این قطعه حفظ و ذخیره سازی نیرو گشتاور و انتقال آن خواهد بود.

عملکرد چرخ طیار

این قطعه دنده ای با توجه به محل قرار گیری که دارد، نیرو چرخشی را به جعبه دنده منتقل کرده و سپس با بر قراری ارتباط با میل لنگ موجب چرخش آن و در آخر گشتاور موتور خواهد شد. این قطع به هنگام انجام فعالیت های مذکور، به صورت همزمان انرژی دریافتی در خود ذخیره خواهد کرد.

این ذخیره انرژی مازاد به هنگام نیاز و کاهش انرژی برای حفظ روند انتقال قدرت، بسیار کاربردی و حائز اهمیت است.

بررسی نقش قطعه مذکور

جهت بررسی نقش این قطعات کاربردی می توان به نحوه عملکرد و کاربرد آن ها اشاره کرد. با این حال درباره نقش این قطعه می توان موارد زیر را نیز در نظر داشت.

  • یکنواخت کردن شتاب میل لنگ
  • انتقال دهنده گشتاور موتور به گیربکس
  • ذخیره کننده انرژی انتقالی جهت تنظیم سرعت
  • دفع و دریافت ضربه های موتور
  • ذخیره سازی انرژی و ارسال آن به میل لنگ ها

خلاصه مطالب

همانطور که اشاره شد، قطعه فلایویل در خودرو هیوندا و سایر خودرو های شخصی و صنعتی به عنوان اصلی ترین قطعه بخش کلاچ در سیستم انتقال نیرو شناخته می شود. قطعه مذکور به عنوان ذخیره کننده انرژی و ضربات موتور در آغاز احتراق کاربرد خواهد داشت. جنس سازه از فولادی است که در مقابل خوردگی از مقاوت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *